U bent hier : Homepage > Recht & Geld > Successie > Samen een huis erven

Samen een huis erven

huis

Bij een erfenis gebeurt het vaak dat verschillende erfgenamen samen een goed in handen krijgen. Als één van hen genoeg heeft van dit 'gedwongen huwelijk', start de 'uit onverdeeldheidtreding'. Een lang woord voor een lange procedure.

Inhoud:

Als u samen met één of meerdere andere personen een (roerend of onroerend) goed bezit, dan bent u onverdeeld eigenaar. Zo'n onverdeelde eigendom kan op twee manieren ontstaan:

  • uit vrije keuze: u koopt een huis (bijvoorbeeld een vakantiewoning) samen met familieleden of vrienden. Normaal gezien maakt u dan een overeenkomst waarin u bepaalt hoeveel iedereen bijdraagt in de financiering van de aankoop en hoe de opbrengst van een eventuele latere verkoop moet verdeeld worden. Het Burgerlijk Wetboek is hier duidelijk: de overeenkomst geldt als wet en alle partijen moeten ze dus naleven.
  • door het openvallen van een nalatenschap: verschillende erfgenamen worden onverdeeld eigenaar van hetzelfde goed. Omdat de onverdeeldheid hier niet uit vrije wil ontstaat, treden al eens vaker problemen op. Artikel 815 van het Burgerlijk Wetboek snelt de ontevreden eigenaar ter hulp: " Niemand kan worden genoodzaakt in onverdeeldheid te blijven en de verdeling kan ten allen tijde worden gevorderd... ". De verdeling zal dus plaatsvinden zodra één van de eigenaars dat eist, ook al zijn de anderen het daar niet mee eens.

Hoe dat gebeurt, ontdekt u aan de hand van een voorbeeld: de familie Janssens.





REACTIES


rutoka: Mijn man en ik zijn een nieuw samengesteld gezin.Hij heeft 3kinderen, ik 2.Wij zijn gehuwd onder het stelsel scheiding van goederen.Enkele jaren geleden kochten we samen een huis,waar we een lening voor aangingen die we nog 12 jaar moeten afbetalen.Wat gebeurt er als één van ons komt te overlijden? Kan de andere dan de woning verkopen om bv.een serviceflat te kopen? Kan mijn man of ik gehinderd worden door één van de kinderen?Wij dachten een woning te kopen om onze oude dag te kunnen verzekeren. Was dit een foute beslissing en hadden we beter ons geld in een sok bewaard, nu de banken ook al geen echte garantie bieden?
23 januari 2009 10:43:40





Holidayline
abonnementen-be