Inhoud:
Zowat iedereen is zich bewust van het mogelijke gevaar van virussen op de computer, het gevaar van spyware daarentegen wordt heel vaak onderschat. Studies wijzen uit dat zowat drie vierden van alle computers die regelmatig verbinding maken met het internet, besmet zijn met spyware.
Onder spyware wordt alle software verstaan die zich ongemerkt op uw computer installeert. Een andere benaming die gebruikt wordt voor deze software is malware. Spyware doet zijn werk zoals een spion: hij vergaart informatie en zendt deze door zonder dat u het merkt. Die informatie kan heel onschuldig zijn zoals een overzicht van de websites die u bezoekt tot vertrouwelijke gegevens zoals paswoorden en zelfs bankgegevens. Of toch vaak, want spyware kan ook merkbaar zijn en zelf heel storend. Zo kan dit soort software:
- op de meest onmogelijke momenten pop-upvensters met reclame op uw computerscherm doen verschijnen;
- automatisch een webpagina openen waarbij zonder dat u iets doet op een advertentiebanner wordt geklikt;
- ervoor zorgen dat uw internetbrowser steeds op dezelfde webpagina terecht komt en u deze niet kunt verlaten;
- uw computer vertragen.
In tegenstelling tot virussen vernietigt spyware geen gegevens of software op uw computer.
Terug naar begin
Geen spionnen in uw computer
Terwijl u nietsvermoedend op het internet surft, kan spyware zich ongemerkt in uw computer nestelen. De software verzamelt allerhande informatie en stuurt die regelmatig door naar een databank. Dat kan onschuldig zijn, maar soms ook erg vervelend. Leer hoe u deze spionnen op een afstand houdt.Inhoud:
Zowat iedereen is zich bewust van het mogelijke gevaar van virussen op de computer, het gevaar van spyware daarentegen wordt heel vaak onderschat. Studies wijzen uit dat zowat drie vierden van alle computers die regelmatig verbinding maken met het internet, besmet zijn met spyware.
Onder spyware wordt alle software verstaan die zich ongemerkt op uw computer installeert. Een andere benaming die gebruikt wordt voor deze software is malware. Spyware doet zijn werk zoals een spion: hij vergaart informatie en zendt deze door zonder dat u het merkt. Die informatie kan heel onschuldig zijn zoals een overzicht van de websites die u bezoekt tot vertrouwelijke gegevens zoals paswoorden en zelfs bankgegevens. Of toch vaak, want spyware kan ook merkbaar zijn en zelf heel storend. Zo kan dit soort software:
- op de meest onmogelijke momenten pop-upvensters met reclame op uw computerscherm doen verschijnen;
- automatisch een webpagina openen waarbij zonder dat u iets doet op een advertentiebanner wordt geklikt;
- ervoor zorgen dat uw internetbrowser steeds op dezelfde webpagina terecht komt en u deze niet kunt verlaten;
- uw computer vertragen.
In tegenstelling tot virussen vernietigt spyware geen gegevens of software op uw computer.
Terug naar begin
Met adware is in feite niets mis op voorwaarde dat de gebruiker zijn toelating verleend heeft om in ruil voor het gratis gebruik van bepaald software of een bepaalde dienst zijn toelating heeft gegeven om regelmatig advertenties te zien te krijgen. Helaas wordt van dit vertrouwen wel eens misbruik gemaakt en wordt er via deze software in het geheim ook informatie doorgestuurd.
Browser plug-ins of Browser Helper Objects (BHO) installeren ongevraagd bijkomende mogelijkheden voor uw internetbrowser zoals een extra werkbalk of zoekbalk. Indien u hier gebruik van maakt, worden deze gegevens ongemerkt doorgestuurd.
Keyloggers registreren elke toets die u aanraakt op uw toetsenbord. Ze noteren dit in 'logs', kleine bestandjes die doorgestuurd worden. Vermits deze bestandjes ook registreren in welke volgorde toetsen aangeslagen worden, spelen ze natuurlijk ook vertrouwelijke informatie zoals paswoorden door.
Dialers doen uw modem ongemerkt een ander nummer draaien dan dat van uw provider. Dit kan behoorlijk kostelijk worden want de nummers die gedraaid worden zijn natuurlijk binnen- en buitenlandse betaalnummers.
Browserkapers beslissen in uw plaats over bepaalde elementen van uw internetbrowser. Zo staat er bijvoorbeeld plots een zoekbalk bij die u niet meer weg krijgt of komt u telkens weer op een andere homepage terecht dan u heeft ingesteld en kunt u zelf uw voorkeurpagina niet meer instellen.
Terug naar begin
Een groot deel van de spyware die zich mogelijk op uw computer wil nestelen, kunt u voorkomen door uw ActiveX-instellingen in Internet Explorer (indien u deze internetbrowser gebruikt) aan te passen.
- Start Internet Explorer
- Ga naar het menu Extra bovenaan het scherm
- Kies voor Internetopties
- Kies voor Beveiliging
- Kies Aangepast niveau. Er verschijnt een lijst met Active X-functies die u al dan niet kunt aanvinken.
- Vink in deze lijst aan: Active X-besturingselementen met handtekening downloaden: Vragen
- Vink in deze lijst aan: Active X-besturingselementen zonder handtekening downloaden: Vragen
- Vink in deze lijst aan: Active X-besturingselementen die niet zijn gemarkeerd als veilig initialiseren en uitvoeren in scripts: Uitschakelen
Door voor de eerste twee de mogelijkheid 'Vragen' aan te vinken zal Internet Explorer u in de toekomst telkens toelating vragen wanneer een Active X-script uitgevoerd wil worden. U houdt dan zelf controle over wat er wel of niet mag geïnstalleerd worden.
Terug naar begin
Net zoals er heel wat virusscanners bestaan, bestaan er talrijke spywarescanners. Een aantal degelijke producten zijn zelfs gratis. De bekendste producten zijn Ad-Aware (www.lavasoft.com) en Spybot Search & Destroy (www.safer-networking.org). Download niet zomaar het eerste het beste programma op het internet dat u aangeboden wordt als een spywarescanner. Vaak zetten ze eigen spyware op uw computer.
In tegenstelling tot de meeste virusscanners die voortdurend op de achtergrond hun werk doen, zijn spywarescanners meestal programma's die on demand scannen: u moet het scannen dus zelf starten. Doe dat op regelmatige tijdstippen.
Terug naar begin
Ad-Aware
Nadat u op www.lavasoft.com Ad-Aware SE Personal hebt gedownload, moet u het programma installeren en configureren. Dat doet u door op het programma te dubbelklikken in de map waar u het installatieprogramma net opgeslagen hebt. U doorloopt vervolgens de installatieprocedure. Bij het opstarten zal Ad-Aware vragen of het nieuwe updates moet downloaden indien die er zijn. Doe dat regelmatig zodat uw spywarescanner steeds up-to-date blijft.
De eigenlijke scan van uw computer wordt gestart door links in het venster op 'Scan now' te klikken. U moet dan aangeven welk soort scan u wilt uitvoeren. De eerste keer en vervolgens op regelmatige tijdstippen moet u zeker 'Perform full system scan' aanklikken. Deze scan kan wel vrij lang duren. Daarom doet u tussendoor (zeg maar wekelijks als u veel tijd op het internet doorbrengt) beter een keer de 'Smart system scan' die enkel gaat zoeken op plaatsen waar de grootste kans bestaat om spyware aan te treffen.
Onder Summary ziet u hoeveel bedreigingen Ad-Aware gevonden heeft. Klik vervolgens op next. U moet nu aanvinken welke onderdelen u wilt verwijderen. Bent u over een bepaald element niet zeker, dubbelklik dan op de naam voor meer informatie. Krijgt u een flinke boterham aan spyware voorgeschoteld dan kan u één element selecteren en vervolgens op de rechter muisknop klikken. U kiest nu 'Select all objects' en in plaats van de items één voor één aan te vinken zijn ze nu meteen allemaal geselecteerd. U krijgt nog een keer de vraag of al deze items mogen worden verwijderd. Klikt u op OK, dan verwijdert u alle gevonden spyware.
Terug naar begin
Spybot Search & Destroy
Ga naar www.safer-networking.org. Scroll op de openingspagina tot u Spybot tegenkomt en klik vervolgens op Downloaden. U krijgt dan een overzicht van de websites waar u het programma kunt downloaden. Kies er hier één uit. Na het downloaden doorloopt u de installatieprocedure. Daarna vindt u op uw bureaublad een icoontje van Spybot. Door hierop te dubbelklikken start u het programma. Ook hier is regelmatig updaten een must om de creatieve geesten die telkens nieuwe spyware ontwikkelen bij te blijven.
Om uw computer te scannen op spyware klikt u nu op 'Chek for Problems'. Het scannen neemt enige tijd in beslag. Na afloop krijgt u een scherm met een overzicht van alle gevonden spyware. U vinkt alle spyware aan die u wilt verwijderen en klikt vervolgens op 'Fix Selected Problems'. Na de gebruikelijke vraag of u zeker bent dat u de betrokken items wilt verwijderen, doet Spybot zijn werk. Soms wordt gevraagd om na afloop de computer te herstarten.
Wat Spybot extra te bieden heeft, is de mogelijkheid om uw computer minder gevoelig of kwetsbaar te maken voor spyware. U gaat uw computer immuniseren. Om dit te doen klikt u in het linkermenu op 'Immunize'. Klik vervolgens bovenaan op '+ Immunize'. Uw computer zal nu niet meer zonder slag of stoot spyware op zijn harde schijf aanvaarden.
Terug naar begin
Auteur: Leen Baekelandt |
Publicatie: 17-04-2008 |
Update: 17-03-2009