U bent hier : Homepage > Gezondheid > Behandelingen > Beter horen oplossingen op uw maat

Beter horen: Oplossingen op uw maat

hoorapparaten

Gehoorproblemen kunnen een enorme domper op ons sociale leven zetten en toch blijft de drempel tot het dragen van een hoorapparaat voor vele mensen te hoog. Waarom toch, professor Vinck?

Inhoud:

 

Naar schatting 10 % van de Belgen kampt met slechthorendheid, maar die groep groeit ontzettend snel aan. Vroeger doken pas rond de 30 de eerste gehoorproblemen op, nu hebben jongeren van 18 soms al last van gehoorverlies, door de grotere en meer langdurige blootstelling aan almaar luidere geluiden. "Te lang luisteren naar te luide muziek overbelast de haarcellen in het binnenoor, die daardoor veel sneller slechter gaan functioneren", verklaart Bart Vinck, professor Audiologie aan de Gentse universiteit. "Daardoor zullen die jongeren veel sneller met gehoorverlies te kampen hebben dan de generaties voor hen, bij wie de haarcellen het gewoon door slijtage langzaamaan laten afweten."

Hoewel er op de weg van oorschelp naar hersens een boel kan misgaan (lees het kader over de werking van het oor), is vooral de verminderde werking van de haarcellen de belangrijkste oorzaak van gehoorverlies. En die schade zal onomkeerbaar blijven tot in de verre toekomst ooit stamcellen succesvol tot gloednieuwe haarcellen kunnen worden omgebouwd. Tot dan zijn slechthorenden dus aangewezen op hulpmiddelen om het gehoorverlies te compenseren. "Bij mensen met heel zwaar gehoorverlies is een cochleair implantaat mogelijk, een ingeplant elektronisch toestelletje dat het geluid rechtstreeks in elektrische impulsen naar de gehoorzenuw omzet en zo de natuurlijke weg van hoorschelp naar haarcellen overbrugt. Dat geeft hen geen perfect gehoor, maar wel een enorme verbetering ervan. Veel mensen denken dat zo'n implantaat enkel bij kinderen geplaatst wordt, maar dat is niet zo. In een aantal gevallen wordt de ingreep zelfs geheel of gedeeltelijk terugbetaald."

Zo werkt uw gehoor

Het geluid wordt opgevangen door de oorschelp en de gehoorgang. In het oor veroorzaken de geluidsgolven trillingen van het trommelvlies (1), die door de gehoorsbeentjes (hamer, aambeeld en stijgbeugel) (2) opgevangen worden en doorgestuurd naar het slakkenhuis (3). Daarin bevinden zich haarcellen, die de frequenties omzetten in impulsen naar de gehoorzenuw, die op haar beurt de hersens van informatie voorziet.

Gehoorproblemen kunnen veroorzaakt worden door elke mogelijke storing of afwijking van een van de deelnemers aan dit proces. Meestal heeft het te maken met slijtage of overbelasting van de haarcellen, die slechter gaan functioneren en moeite krijgen met het opvangen van een aantal frequenties. Voorlopig kunnen die haarcellen niet hersteld worden. Een hoorapparaat neemt niet de functie van die haarcellen over, maar vangt het geluid op ter hoogte van de oorschelp, filtert het en stuurt het versterkt door naar het trommelvlies zodat het krachtiger bij de haarcellen komt.





REACTIES


Steffie: Beste, idd,info klopt.Ik ben 60j.en draag sinds een jaar aan beide zijde een hoorapp.(te)Lang gewacht en nog heb ik de schroom niet overwonnen.Wel ben ik heel tevreden dat ik terug (beter) hoor.ook de aankoop (te duur)heeft het zo lang uitgesteld. grts
02 augustus 2009 11:09:36

u004809: deze info klopt ....maar mensen die te maken hebben met dit probleem hebben dit allemaal al "gehoord"...ha....ha gerard coppé
30 juli 2009 10:42:12

Rekius: Ik ben 60 jaar, en ben aan mijn 3de hoorapparaat toe. De eerste twee waren "in het oor", het derde buiten het oor. Die dingen zijn enorm duur, in vergelijking met een bril! Het is bedroevend jammer dat het ziekenfonds hier maar voor een fractie in tussenkomt! Daar zou dringend verbetering in moeten komen. De "schroom" zou snel overwonnen zijn! Groeten!
30 juli 2009 10:32:20

Pinkster: Interessant, maar wat met (richt)prijzen volgens hoorapparaat indien terugbetaling toegestaan door medisch adviseur? Komt dit in aanmerking voor maximum factuur? Verschil tussen 'alles in oor', met of zonder afstand bediening... ? Mvg, prettige dag
30 juli 2009 08:50:46





Holidayline
abonnementen-be