U bent hier : Homepage > Gezondheid > Aandoeningen > De beste remedies tegen reflux

De beste remedies tegen reflux

reflux

De complicaties

Dat de aanwezigheid van maagzuur de slokdarm beïnvloedt, is niet meer dan logisch. De vier meest voor de hand liggende complicaties zijn: slokdarm-ontsteking, stenose, slokdarm van Barrett en kanker.

Slokdarmontsteking

Als gevolg van de aanhoudende irritatie door het zuur, kan de slokdarm ontsteken. Volgens de graad van ernst, kan het gaan om een gewone ontsteking tot een verzwering.

Stenose

We spreken van stenose wanneer de reflux de slokdarm vernauwt, als gevolg van de littekens van zweren. "Dat kan heel ver gaan", benadrukt professor Erik De Koster, gastro-enteroloog in het UVC Brugmann. "Het voedsel wordt tegengehouden, men heeft moeite met het doorslikken van vast voedsel en zo meer. Gelukkig komt dat minder vaak voor en kan het makkelijker behandeld worden dan vroeger. Waarom? Omdat de mensen tegenwoordig sneller reageren als ze symptomen ontdekken. Ze komen ons vlugger opzoeken. En de moderne geneesmiddelen werken ook beter."

Bij stenose moet men de slokdarm verwijden, door middel van een zogenaamde endoscopische dilatatie. "Twintig jaar geleden hadden wij patiënten die om de twee of drie weken moesten terugkomen om gedilateerd te worden. Vandaag reageren de patiënten goed op de geneesmiddelen en gebeurt het heel zelden dat een patiënt moet terugkomen om zijn stenose te laten verbreden."

Slokdarm van Barrett

Dit is een toestand die een voorbode kan zijn van kanker. Hij treedt op bij ongeveer 10% van de patiënten die aan chronische reflux lijden. Wat gebeurt er? Onder de invloed van het zuur verandert het slijmvlies van de slokdarm. "Die verandering is gevaarlijk," zegt professor De Koster. "Op lange termijn kan er slokdarmkanker van komen."

Slokdarmkanker

"Hij is zeldzaam maar het aantal neemt toe," merkt professor De Koster op. "Dat heeft waarschijnlijk te maken met de vermoedelijke stijging van het aantal mensen met reflux." Mannen krijgen er vaker mee te maken dan vrouwen. De enige mogelijke genezing is een operatie.

Terug naar begin





REACTIES


christelhemeryckx: Voor iedereen met reflux kan ik het boek "Why stomach acid is good for you" van dr. Jonathan Wright aanraden (wordt momenteel naar het Nederlands vertaald). Daarin worden goedkope en schadeloze middelen aangereikt om hiervan verlost te geraken. Want, in tegenstelling tot wat de meeste mensen denken, wordt reflux niet veroorzaakt door een teveel aan maagzuur, maar wel door een tekort! Het gebruiken van maagzuurremmers en zeker de protonpompinhibitoren kan op de lange termijn zeer schadelijk zijn.
12 mei 2012 11:15:23

friedakobe: Ook al kijkt mijn dokter hier vreemd van op, ik kan dit volledig beamen. Ik volg regelmatig een koolhydraatarm (Atkins) dieet - en verval daarna weer door toch opnieuw brood e.d. te gaan eten. De reflux verdwijnt volledig vanaf de eerste dag dieet en verschijnt opnieuw een paar dagen nadat ik gistbrood gegeten heb (waardoor ik na een tijdje besluit opnieuw te diëten) - ik geloof dat het niet of in alle geval veel minder terugkomt bij zuurdesembrood.
01 juli 2008 01:12:34

marelugi: hoi rini, kun je mij wat meer vertellen over je dieet? ik heb ook al heel lang last van reflux en heb soms ook het idee dat het brood (in nederland, in frankrijk vreemd genoeg niet) het erger maakt.
30 mei 2008 17:40:39

rini.hofman: Ik heb de laaste jaren veel last gehad van de z.g. maagzuurbranden, en mijn moeder is overleden aanslokdarmkanker( had altijd Rennie's in alle tassen) In juli ben ik een koolhydraadarm dieet begonnen om af te slanken, vanaf dag 1 geen branderig gevoel gehad. inmiddels 10 kg. afgevallen en reflux is weg.Ik vermoed dat het bij mij ontstond door gist in brood. Graag reacties
03 januari 2008 13:12:34





Holidayline
abonnementen-be